Detail štátu

Čierna Hora Čierna Hora - transparent

Oficiálny názov: REPUBLIKA ČIERNA HORA
Hlavné mesto:
Podgorica (169 000 obyvateľov)
Počet obyvateľov:
620 145
Oficiálna mena:
Euro (1 Euro = 100 centov)
Rozloha:
13 812km

Časový posun: +1 hodina
Národnostné zloženie:
Väčšinu obyvateľov tvoria čiernohorci, menšiny tvoria Srbi, Bosniaci a Albánci
Náboženstvo:
Pravoslávne, moslimské, rímskokatolícke
Úradný jazyk: Čiernohorský
Dĺžka morského pobrežia:
294km
Najvyšší vrch:
Bobotov kuk (2 522 m/m)
Najdlhšia rieka:
Morača (113km) 

Možnosti dopravy: Letecky z Bratislavy, autobusom a vlastnou dopravou.

 

Destinácia:

 Na vstup do krajiny Vám postačí občiansky preukaz.

  Autobusová doprava na Čiernu Horu je v trvaní cca 22-24 hodín.

Počasie:

Pre aktuálne počasie na najbližších 9 dní kliknite na požadovanú destináciu pod mapou.

Klimatické podmienky:

Čiernohorské pobrežie má rovnako ako prímorské oblasti susedných štátov stredomorské podnebie, ktoré sa vyznačuje teplým a suchým letom. Typická je mimoriadna dĺžka slnečného svitu, vysoký počet jasných dní a nízka oblačnosť. Na čiernohorskom pobreží sa k tomuto pripája ešte skutočnosť, že horská hradba, ktorá sa väčšinou zdvíha v tesnej blízkosti pobrežia, poskytuje prímoriu výbornú ochranu pred nepriaznivými vnútrozemskými vplyvmi. Vďaka týmto priaznivým podmienkam je priemerná teplota na čiernohorskom pobreží vysoká a môže tak súťažiť s miestami ležiacimi južnejšie.

 

Priemerné teploty vzduchu a vody v Čiernej hore:

 

mesiac

  V.

  VI.

  VII.

   VIII.

  IX.

teplota vzduchu

22

 26

 28

 29

 26

teplota vody

20

 23

 24

 25

 23

 

Desať čiernohorských prikázaní :)

1.Človek sa narodí unavený a žije preto, aby si oddýchol.
2. Miluj posteľ svoju ako seba samého.
3. Oddychuj počas dňa, aby si mohol v noci dobre spať.
4. Nepracuj – práca zabíja!
5. Ak zbadáš niekoho, ako odpočíva – pomôž mu.
6. Pracuj menej ako môžeš, a aj to málo, čo môžeš, hoď na niekoho iného.
7. V oddychu a lenivosti je záchrana – od toho ešte nikto nezomrel.
8. Práca prináša bolesť – nezomieraj mladý!
9. Ak sa Ti náhodou zažiada pracovať, sadni si, počkaj, uvidíš – prejde to.
10. Ak zbadáš, že niekde jedia a pijú – pridaj sa. Ak však zbadáš, že niekde pracujú – uhni sa, aby si zbytočne nezavadzal!

 

Prečo sa vybrať na dovolenku práve do tejto čarovnej krajiny?

Čierna Hora sa nachádza na Balkánskom polostrove, v regióne Mediteranu, oproti Taliansku, v južnej časti Jadranského mora. Nazýva sa tiež aj Montenegro. Je plná malebných prírodných krás, vysokých hôr, slnečných dní, je zemou mora, veľkých prírodných kontrastov a mnohých historických pamiatok. Na konferencii UNCED v Brazílii v roku 1993 vyhlásili Čiernu Horu za prvú ekologickú krajinu na svete. Má niekoľko dominánt – kaňon Tari, druhý najväčší na svete; Skadarské jazero, najväčšie na Balkáne; štyri prekrásne národné parky a mnoho iných zaujímavostí. Je známa prekrásnymi, prevažne piesočnatými, čiastočne štrkovými plážami, ktoré lemujú jej 290 km dlhé pobrežie a patria k najobľúbenejším plážam celého jadranského pobrežia. Čiernohorské pobrežie sa skladá z Tivatskej, Budvanskej, Barskej a Ulcinjskej riviéry. Podnebie je tu veľmi teplé a preto je tu veľké množstvo subtropickej a prímorskej vegetácie. Kúpeľná sezóna tu trvá až 180 dní v roku.

Tivatská riviéra

Boka-kotorská zátoka je najzaujímavejšou časťou Čiernohorského pobrežia. Jej súčasťou je tiež mestečko TIVAT so svojim unikátny reliéfom, členitým pobrežím a bohatým kultúrnym i historickým dedičstvom. V stredoveku toto mestečko slúžilo ako letovisko kotorských šľachticov. Ostrov sv. Marka, Ostrov kvetov a malý ostrovček s názvom Ostrov, kde sa nachádza Kláštor sv. Bohorodičky sú tri nádherné ostrovy, ktoré sa nachádzajú blízko Tivatu. V zátoke Trašte, na otvorenom mori, v úchvatnom zálive sa nachádza aj známa piesočnatá pláž Plavi Horizonti.

Budvanská riviéra

Patrí k navyhľadávanejším destináciám a je najkrajšou riviérou na Čiernej hore. Pýši sa dĺžkou až 25 kilometrov. Najznámejšie strediská sú tu Budva, Sveti Stefan, Petrovac a Bečiči. Budva je nádherným starobylým mestečkom s 2 a pol tisícročnou históriou. Staré centrum, rozliehajúce sa na malom výbežku pevniny do mora, oproti ostrovčeku Sv. Nikola, je celé obopnuté hradbami – a to nielen pozdĺž mora, ale aj smerom do vnútrozemia.

Bečiči

Bečiči je vzdialené 2 km južne od Budvy. Je obľúbeným letoviskom športových nadšencov, ponúka širokú škálu športového vyžitia – napríklad hádzanú, tenis, minigolf či basketbal, a tiež množstvo rôznych vodných športov. Bečiči má takmer 2 km dlhú piesočnatú pláž, ktorá bola v r. 1936 vyhlásená v Paríži za najlepšiu pláž v Európe.

Sveti Stefan

Kedysi centrum šľachtického rodu Paštrovičovcov, dnes jedinečné a vyhľadávané turistické mestečko, ktoré je perlou nielen Jadranu, ale celého Stredozemného mora.

Barská riviéra

Rozprestiera sa na sever i na juh od významného prístavu Bar, ktorý leží oproti talianskemu Bari. Barská riviéra leží na úpätí pohoria Rumija, je dlhá 46 km a je na nej 9 km piesočnato-štrkových pláží. Sutomore je jej najznámejším letoviskom.

Ulcinjská riviéra

Ulcinjská riviéra je najjužnejšie miesto Čiernej Hory a jedno z najkrajších turistických centier na Jadrane. Nachádza sa na stále zelených horských úbočiach, má dĺžku asi 30 km a z toho 24 km nádherných piesočnatých pláží. Velika plaža je svojou dĺžkou 13 km najväčšou piesočnatou plážou na Jadrane. Tieto pláže pôsobia liečivo na reumatické, ekzémové, pohybové a iné ochorenia. Mestečko ULCINJ sa nachádza sa 25 km od Baru a 16 km od albánskych hraníc. Stáročia bol pod nadvládou Turkov, vyznačuje sa preto nádychom orientu – je zaujímavý starým mestom a orientálnym trhom.

Kam na výlet

Boka Kotorska – Kotor, Gospa od Škrpjela

Boka Kotorska (Kotorský záliv) – vydajte sa na výlet loďou alebo loďou a autobusom, a prehliadnite si zaujímavé prístavné mestečká lemujúce veľkolepý Boka-kotorský záliv. Prejdite sa úzkymi uličkami Kotoru, mesta, ktoré má dlhú námornú históriu a je zapísané na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Ako jedno z dvoch miest Čiernej Hory odolalo nátlaku Turkov a nikdy sa nedostalo pod ich nadvládu. Má jedinečné mestské opevnenie vybudované počas benátskej nadvlády, ktoré sa tiahne pozdĺž starej časti mesta až do kopca, do výšky 260m nad morom, k pevnosti sv. Ivana. Nechajte sa člnom zaviezť priamo na otvorené more a pokochajte sa krásou morskej “Modrej jaskyne”- prírodného divu, hlboko v mohutných pobrežných skalách. Pre otužilcov je tu tiež možnosť zaplávať si priamo v jaskyni. Preplavte sa kotorským zálivom až k ostrovu Gospa od Škrpjela, ktorý bol umelo vytvorený námorníkmi vracajúcimi sa z plavieb šťastne domov. Na betónovom základe bol vystavaný kostolík, ktorý je múzeom Boky Kotorskej.

Dubrovník

Autobusový výlet do jedného z najkrajších miest v celom Stredomorí, ktoré láka kultúrno-historickými pamiatkami mimoriadnej hodnoty. Nakoľko sa cestuje do Chorvátska, treba si so sebou vziať pasy, prípadne občiansky preukaz a hotovosť na zamenenie peňazí, pretože v Chorvátsku je oficiálnou menou Kuna.

Albánsko – Skadar

Nechajte sa zlákať na výlet do hraničného mesta Skadar, ktoré je nazývané taktiež „mestom kontrastov“. Prehliadnite si albánsku pevnosť Rozafa, ktorá bola postavená v čase Ilyrcov a je opradená mnohými povesťami. Navštívte najväčšiu mešitu na Balkáne a zákutia exotického mestečka či najväčšiu katolícku katedrálu na Balkáne – katedrálu sv.Štefana, v ktorej je uložená kópia turínskeho plátna.

Súčasťou výletu do Albánska je aj zastávka na panoráme pohoria Tarabos a Skadarského jazera. Jazero sa nachádza v Skadarskej doline, obklopenej horami, asi 7 km od brehov Jadranského mora. Dve tretiny jazera patria Čiernej Hore, zvyšok Albánsku. Rozloha jazera sa v závislosti od objemu vody pohybuje medzi 530 až 370 km2, dlhé je 44 km, široké 14 km. Je najväčším jazerom na Balkánskom polostrove a najväčším národným parkom v Čiernej Hore. Preslávené je predovšetkým vďaka rôznorodosti fauny a flóry.

Pobyt si môžete spríjemniť tiež návštevou niektorej zo štyroch čiernohorských riviér – ich navýznamnejších a najkrajších mestečiek. Každá prekvapí svojou jedinečnosťou.

Užitočné informácie

Voda: Neodporúča sa piť vodu z vodovodného potrubia, pretože má iné zloženie, je lepšie si zakúpiť balenú vodu. Môžete však bez problémov využívať vodu z kohútika napríklad na úmývanie ovocia či na ústnu hygienu.

Jazyk: Na Čiernej hore sa ľahko dohovoríte anglicky alebo rusky, no Čiernohorci sú učenliví a jednoduché informácie (smer cesty, ceny) Vám dokážu poskytnúť aj v nemčine, či v niektorom slovanskom jazyku.

Ceny: Sú porovnateľné so Slovenskom, niektoré, najmä potraviny, sú cenovo trošku výhodnejšie.

Vlastná doprava - odporúčané trasy

Prvá trasa: Slovensko – Maďarsko – Chorvátsko – Bosna – Chorvátsko – Čierna Hora
z Košíc: Košice – štátna hranica Milhosť – Miskolc - Budapešť - Siófok – Nagykanizsa smerom na hraničný prechod Letenye/Goričan - Varaždin - Zagreb – Karlovac – Split – Makarska – Neum – Dubrovnik – Herceg Novi – Baošiči - Budva – Rafailoviči

Druhá trasa: cez Bosnu a Hercegovinu - neodporúčame – trasa je síce kratšia, ale je časovo náročnejšia kvôli prejazdu miest a kvalite ciest

Tretia trasa: cez Srbsko - odporúčame len skúseným vodičom - zlá kvalita ciest, serpentíny, časovo veľmi náročné.

 

Vyhľadávanie zájazdov
Rozšírené vyhľadávanie

Ponúkame 41 ubytovacích kapacít za cenu 38 € - 2 749 €.

Výsledky hľadania
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 22.9.2018 4 dni Bez stravy vlastnávlastná 38 €konečná cena Detail
 26.9.2018 4 dni Bez stravy vlastnávlastná 38 €konečná cena Detail
 28.9.2018 4 dni Bez stravy vlastnávlastná 38 €konečná cena Detail
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
od 78 €
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 15.9.2018 6 dní Bez stravy vlastnávlastná 78 €konečná cena Detail
 16.9.2018 6 dní Bez stravy vlastnávlastná 78 €konečná cena Detail
 17.9.2018 6 dní Bez stravy vlastnávlastná 78 €konečná cena Detail
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 15.9.2018 6 dní Bez stravy vlastnávlastná 78 €konečná cena Detail
 16.9.2018 6 dní Bez stravy vlastnávlastná 78 €konečná cena Detail
 17.9.2018 6 dní Bez stravy vlastnávlastná 78 €konečná cena Detail
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 29.9.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 99 €konečná cena Detail
 3.10.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 99 €konečná cena Detail
 6.10.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 99 €konečná cena Detail
LM
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 11.10.2018 4 dni Polpenzia vlastnávlastná 111 €konečná cena Detail
 12.10.2018 4 dni Polpenzia vlastnávlastná 111 €konečná cena Detail
 13.10.2018 4 dni Polpenzia vlastnávlastná 111 €konečná cena Detail
200 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 4 dni Polpenzia vlastnávlastná 115 €konečná cena Detail
 2.9.2018 4 dni Polpenzia vlastnávlastná 115 €konečná cena Detail
 3.9.2018 4 dni Polpenzia vlastnávlastná 115 €konečná cena Detail
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
300 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • WiFi
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 8.9.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 119 €konečná cena Detail
 9.9.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 119 €konečná cena Detail
 12.9.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 119 €konečná cena Detail
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 13.10.2018 4 dni Raňajky vlastnávlastná 124 €konečná cena Detail
 17.10.2018 4 dni Raňajky vlastnávlastná 124 €konečná cena Detail
 20.10.2018 4 dni Raňajky vlastnávlastná 124 €konečná cena Detail
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 139 €konečná cena Detail
 2.9.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 139 €konečná cena Detail
 3.9.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 139 €konečná cena Detail
Hodnotenie:
5,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vnútorný
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Wellness
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 29.9.2018 4 dni Polpenzia vlastnávlastná 145 €konečná cena Detail
 3.10.2018 4 dni Polpenzia vlastnávlastná 145 €konečná cena Detail
 6.10.2018 4 dni Polpenzia vlastnávlastná 145 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >