Detail štátu

Malta Malta - transparent

Rok pristúpenia k EÚ: 2004

Hlavné mesto:Valletta

Celková rozloha:316 km²

Mena: členstvo v eurozóne od roku 2008 (€)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestore od roku 2007

Cestovný ruch je pre krajinu dôležitý, ale na ostrove sa rýchlo rozvíja aj odvetvie služieb.

Náboženstvo:
93 % rímsko-katolícke, 7 % protestanti...

Časový posun:
zodpovedá SEČ i v letnom období

Úradný jazyk:
maltčina , druhým oficiálnym jazykom je angličtina, rovnako rozšírená je taliančina

Počasie

Pre aktuálne počasie na najbližších 9 dní kliknite na požadované letovisko pod mapou.

Klimatické podmienky

mesiac I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
teplota vzduchu 14,9 15,4 16,8 19 22,9 27,8 30,3 30,9 28,2 24 24 16,7
teplota vody 15 14 15 15 18 21 24 25 24 22 19 17

Destinácia:

 

Vzhľadom k tomu že je krajina posiata mnohými historickými pamiatkami,sú maltské ostrovy ako by múzeum pod šírim nebom a vďaka megalitickým stavbám, stredovekým väzeniam, a jaskyne Calypso sú jednoducho mýtické.

S nádherným slnečným počasím, peknými plážami a 7000 rokmi dlhej a zaujímavej histórie sa oplatí túto krajinu navštíviť.

Malta je skupina siedmich ostrovov v Stredozemnom mori. Len tri najväčšie z nich, Malta, Gozo a Comino, sú obývané.

Najväčší z ostrovov Malta je administratívne, obchodné a kultúrne centrum.

Na rozdiel od hlavného ostrova má Gozo viac zelene a skôr poľnohospodársky charakter s s menšou hustotou zaľudnenia. Comino je obývané iba v turistickej sezóne (hostia jedného hotela, inak má mimo sezónu približne štyroch obyvateľov).

 Strategická poloha Malty v Stredozemskom mori definovala jej významnosť ako dôležitý obchodný uzol .

Maltské súostrovie leží na strategickom mieste v Stredozemnom mori, 93 km južne od Sicílie a 288 km východne od Tuniska

Na Malte, ktorej dejiny siahajú tisíce rokov do minulosti, sa v srdci Stredozemia stretáva a premiešava niekoľko civilizácií. Krajina bola osídlená približne od roku 5200 p. K. a pred príchodom Feničanov, ktorí ostrov nazvali Malat, čiže bezpečný prístav, na nej žila významná prehistorická civilizácia. V neskoršom období sa ostrovy stali na stáročia sídlom rádu špitálnikov svätého Jána a potom súčasťou Britského impéria. Nezávislosť Malty bola vyhlásená v roku 1964.

 

Podnebie: Malta má stredomorské podnebie s miernym a vlhkým zimným obdobím a horúcimi letami s prakticky nijakými zrážkami.

V skutočnosti existujú iba dve obdobia, čo znamená, že ostrovy sú, najmä v suchších mesiacoch, atraktívne pre turistov.

Veľkým problémom na Malte sú zásoby vody, keď v čase najväčšej spotreby vody v letných mesiacoch prakticky neprší a zimné zrážky sú väčšinou vo forme prudkých lejakov, keď voda stečie do mora namiesto toho aby vsiakla do zeme.

 Hospodárstvo Malty je ovplyvnené skutočnosťou, že súostrovie nemá žiadne prírodné zdroje, okrem toho ako dôsledok mizivej vegetácie trpí aj nedostatkom spodnej vody (lesný porast bol vyrúbaný už za čias Feničanov/

Poľnohospodárstvo: predovšetkým rastlinná výroba, sa sústreďuje hlavne na trochu zelenší ostrov Gozo, napriek tomu sa musí zelenina dovážať, najmä v letnom suchom období. Tradičný rybolov sa prevádzkuje stále ešte zastaraným spôsobom hlavne ako pobrežný lov; navyše tu hrá úlohu aj skutočnosť, že vody v okolí Malty sú už dlhší čas vylovené. Nie iba časť rybieho mäsa, ale aj veľa ostatných mäsových výrobkov sa preto dováža.

Cestovný ruch:

V oblasti služieb stojí na prvom mieste turistický ruch. V súčasnosti navštevuje Maltu viac ako milión turistov ročne – to je oveľa viac ako vlastných obyvateľov.

 

Maltský jazyk

Úradným jazykom na Malte je maltčina a (Malti), prevažná väčšina obyvateľov však hovorí aj po anglicky, mnohí aj po taliansky. Angličtina je pritom druhý úradný jazyk.

 

Viera

Približne 98 percent obyvateľstva je rímskokatolíckej viery. Na Malte existuje 364 kostolov, vzhľadom na počet obyvateľov má Malta viac kňazov, mníchova mníšok ako ktorýkoľvek iný štát na svete. Katolicizmus v ústave a hrá v živote aj v politike Malty významnú úlohu.

Mestá

Z vtáčej perspektívy sa zdá, že celý severovýchod hlavného ostrova Malty je jediné veľké mesto. Tento dojem klame, predovšetkým v dôsledku veľmi rýchlej výstavby za posledných približne tridsať rokov. Hranice jednotlivých miest tejto aglomerácie sú rozoznateľné iba z miestnych popisných tabuliek. K najväčším a najznámejším mestám patria:

 • Valleta (tiež: La Valletta), hlavné mesto je to predovšetkým historická pevnosť

 • Sliema obchodné a nákupné stredisko Malty,

 • ,Birkikara mesto (2002: 22 334 obyvateľov)

 • Mdina bývalé hlavné mesto s historickým centrom, dnes tiež nazývané „tiché mesto“ (je prístupné iba pre chodcov), s živým predmestím Rabat

 • victoria(v skorších časoch tiež a dnes iba čiastočne: Rabat), hlavné mesto ostrova Gozo

 • takzvané „Tri mestá“ (The Three Cities), ako sa nazývajú mestá Vittoriosa (tiež Birgu), Senglea a Cospicua ležiace oproti Vallette na východnej strane zálivu Grand Harbour.

Malta patrí k štyrom európskym štátom, kde sa jazdí na ľavej strane cesty Vlastníctvo automobilov je na ostrovoch pomerne rozšírené, počet aút bol k roku 1990 182 254. K rozlohe ostrovov tvorí hustota automobilov 582 aút /km², kvôli čomu Malte patrí v Európe v tomto ukazovateli štvrté miesto. Malta má 2255km ciest, z čoho je 1 972 (87,5%) dláždenýchHistorické pamiatky

Malta je veľmi bohatá na historické pamiatky. Tri z nich sa nachádzajú na zozname Kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO: hlavné mesto Valletta ako celok, megalitické chrámy na Malte a Gozu, a takzvané Hypogeum v Hal Saflieni

Ďalšie historické pamiatky pochádzajú z obdobia arabského obsadenia ostrova, najmä však z doby vlády johanitov. Je možné spomenúť celé mesto Mdinu (hradby postavili už Arabi), ďalej nespočítateľné stavby a pevnôstky vo Vallette, hlavné mesto Goza Victoriu, mnoho palácov a strážnych veží, roztrúsených po celom súostroví.

Tradičné maltské jedlo pozostáva z polievky (zeleninovej s cestovinami, rybacej), cestovín a pečených koláčov. Maltská kuchyňa okrem toho obľubuje plnené jedlá. Národným jedlom je Stuffat Tal-Fenek (dusený králik)

Fakultatívne výlety a ich ceny z roku 2014:

Valletta: „Mesto postavné pánmi pre pánov“.Nádherné opevnené hlavné mesto vyrástlo na vyprahnutých skalách poloostrova Mount Sceberras, strmo stúpajúceho z dvoch prístavov Marsamxett a nádherný Grand Harbour.

Behom prehliadky Valletty a ich rušných ulíc objavíte krásu a kúzlo tohto opevneného mesta postaveného rytiermi v roku 1566. Valetta je ukážkovým príkladom jedinečného kultúrneho dedičstva ktoré tu Rád svätého Jana zanechal za 268 rokov svojej prítomnosti. Z terás Horného parku Baraka je nádherný výhľad na Veľké prístavisko Grand Harbour. Pozrite si interiér katedrály sv. Jána kde sa nachádzajú aj majstrovské é diela Caravaggia, vlámske gobelíny a múzeum. V ulici Republiky navštívme i priestory Paláca veľmajstra. Orientačná cena 32€.

 

Mdina: Fascinujúce mesto sa oplatí navštíviť pre jeho nadčasovú atmosféru, kultúrne a náboženské poklady. História tohto miesta dosahuje viac ako 4000 rokov. Mdina je jedným z príkladov starobylého opevneného mesta v Európe a tiež mimoriadna vďaka kombinácií stredovej a barokovej architektúry. V starobylom pôvodnom hlavnom meste Rabat / Mdina, ktoré sa týči na návrší v centre ostrova ešte z dôb prítomnosti Arabov, sa prejdete medzi palácmi, ktorých múry pamätajú slávne obdobie v histórii maltézkych rytierov. Starostlivo udržiavané historické mesto, prezývané pre svoju kľudnú atmosféru „Tiché meto“ poslúžilo ako exteriér mnohýn filmom tých najvýznamnejsích zahraničných produkcií. V programe je aj ďalší symbol Malty „ Mosta“ kostol s pohnutou históriou spojenou aj s Československom ktorých dóm patrí medzi najväčšie na svete.

Orientačná cena 24€.

 

Sliema, ST. julianś a Paceville: Tieto ti prepojené mestá patria k hlavným pobrežným letoviskám s množstvom zábavy, nákupných možností kaviarenského a nočného života.

 

To najlepšie z ostrova Gozo : Nechajte na seba dýchnuť kúzlo aj tajomstvo sesterského ostrova Malty pri putovaní po jeho klenotách. Tým najznámejším klenotom sú bezpochýb unikátne a mystické megalitické chrámy Ggantija /ide o najstaršiu voľne stojacu historickú pamiatku na svete

z obdobia 3800 až 300 rokov p.n.l./ Hlavné mesto RabatVictoria s pevnosťou citadelou, odkiaľ je nádherný výhľad na celý ostrov i susedné Comino a Maltu a v neposlednej rade taktiež známe Azúrové okno ktoré sa dá pozrieť a odfotografovať nielen z brehu ale v prípade priaznivého počasia aj z otvoreného mora po krátkej plavbe motorovým člnom okolo „okna“ a do okolitých jaskýň. Ostrov Gozo poskytuje pokojné útočisko a zmenu prostredia oproti ostrovu Malta. Je menší zelenší s viac vidieckym charakterom. Orientačná cena 57€ /deti do 12 rokov 21€/

 

Sicília – Etna a Taormina

Plavba medzi Maltou a Sicíliou trvá cca 90 minút. Pri pristáni v Pozzalu prejdete cez Cataniu k Etne . Cesta ku kráteru povedie malebnými dedinkami a rozmanitou krajinou. Nižšie svahy hory sú určené sú veľmi úrodné, sú to porasty pomarančovníkov, citrusov a ďalších stredozemných plodín, vinice ktoré produkujú najlepšie sicílske vína. Od Etny sa pokračuje do dôležitého turisktického centra Sicílie Taormina s úchvatnými vyhliadkami na bývalú grécku koloniu Giardini Naxos so známym jachtovým centrom. Orientačná cena 133€

 

Tri mestá:

Objavte oblasť Grand Harbour oproti Vallete známu ako tri mestá Vittoriosa, Cospicua a Senglea, kde sa rád maltézkých rytierov usadil usadil v roku 1530. Prejdite okolo Cospicua k mestu Vittoriosa, kde následuje prechádzka úzkymi uličkami v tieni historických budov, vrátane prvých základní „Auberges“ rôznych jazykových komunít rádu. Na nábreží Vittoriosa sa máte možnosť nalodiť na typickú prístavnú loď na plavbu okolo prístavu. Zo záhrad Senglea na špičke poloostrova si môžete vychutnať nádherný výhľad na Grand Harbour, vrátane impozantnej pevnosti Sant Angelo, odkiaľ viedol Veľmajster La Valette obranu ostrova behom Veľkého obliehania v roku 1565.

Orientačná cena 28€

 

Trh Marsaxkokk a modrá jaskyňa

Idylická rybárska dedinka Marsaxlokk s farebnými loďkami luzzus je miestom presláveného trhu. Je teda ideálnym miestom stretnutia s miestnymi obyvateľmi behom nedeľného dopoludnia. Po návšteve trhoviska pokračujeme zastávkou u Modrej jaskyne . /plavba loďou nie je v cene výletu a je závislá od poveternostných podmienok/ a blízkych jaskyní neďaleko ostrovčeka Filfla.

 

Plavba okolo Malty:

Poplávame okolo hlavného mesta Valetta, brány do prístavu Grand Harbour, zálivu Marascala Bay, St. Tomas Bay, Island Bay a Peter´s Pool, okolo Delimara Point a zálivu Marsaxlokk s najväčšou rybárskou dedinkou na Malte. Pri Modrej Jaskyni /Blue Grotto/ sa naskytne príležitosť pozrieť sa na farebné jaskyne a pokračujeme okolo útesu Dingli a ostrovčeka Filfla a niektorých najobľúbenejších piesočnatých pláží ostrova. Zaujímavou dedinkou je Anchor Bay /dedinka Pepka námorníka/ Zastávka je na ostrove Comino kde sú organizované lodnou plavbou za príplatok na mieste/ poplaví sa aj okolo zálivu Mellieha Bay a ostrova St. Paul ´s , kde v roku 60 stroskotal sv. Pavol a zálivu Salina Bay, St. Andrew´s, kasina a malebného zálivu St. Julian ´s Bay. Oreintačná cena 45€, doprava 5€.

 

Fotogaléria

Vyhľadávanie zájazdov
Rozšírené vyhľadávanie

Ponúkame 10 ubytovacích kapacít za cenu 115 € - 1 170 €.

Výsledky hľadania
Hodnotenie:
3,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
350 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vnútorný
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 28.10.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 115 €+príplatky Detail
 4.11.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 115 €+príplatky Detail
 11.11.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 115 €+príplatky Detail
Hodnotenie:
4,5 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
1100 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vnútorný
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 2.12.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 120 €+príplatky Detail
 9.12.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 120 €+príplatky Detail
 16.12.2018 8 dní Bez stravy vlastnávlastná 120 €+príplatky Detail
Hodnotenie:
4,1 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
350 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vnútorný
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 2.12.2018 8 dní Raňajky vlastnávlastná 160 €+príplatky Detail
 9.12.2018 8 dní Raňajky vlastnávlastná 160 €+príplatky Detail
 16.12.2018 8 dní Raňajky vlastnávlastná 160 €+príplatky Detail
Hodnotenie:
4,2 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
200 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 18.11.2018 8 dní Raňajky vlastnávlastná 260 €+príplatky Detail
 25.11.2018 8 dní Raňajky vlastnávlastná 260 €+príplatky Detail
 2.12.2018 8 dní Raňajky vlastnávlastná 260 €+príplatky Detail
Hodnotenie:
4,3 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
50 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vnútorný
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 30.9.2018 8 dní Raňajky vlastnávlastná 330 €+príplatky Detail
 7.10.2018 8 dní Raňajky vlastnávlastná 330 €+príplatky Detail
 14.10.2018 8 dní Raňajky vlastnávlastná 330 €+príplatky Detail
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
Načítavam ... 15.8.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyBratislava 418,98 €konečná cena Detail
Načítavam ... 29.8.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyBratislava 688 €konečná cena Detail
Načítavam ... 22.8.2018 8 dní Polpenzia leteckyleteckyBratislava 706 €konečná cena Detail
Hodnotenie:
4,4 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vnútorný
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
Načítavam ... 15.8.2018 8 dní Ultra all inclusive leteckyleteckyBratislava 551,43 €konečná cena Detail
Načítavam ... 29.8.2018 8 dní Ultra all inclusive leteckyleteckyBratislava 838 €konečná cena Detail
Načítavam ... 22.8.2018 8 dní Ultra all inclusive leteckyleteckyBratislava 877,20 €konečná cena Detail
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
Načítavam ... 15.8.2018 8 dní Ultra all inclusive leteckyleteckyBratislava 618,89 €konečná cena Detail
Načítavam ... 29.8.2018 8 dní Ultra all inclusive leteckyleteckyBratislava 880 €konečná cena Detail
Načítavam ... 22.8.2018 8 dní Ultra all inclusive leteckyleteckyBratislava 926,80 €konečná cena Detail
Hodnotenie:
5,1 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
50 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vnútorný
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Vhodné pre deti
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
Načítavam ... 15.8.2018 8 dní Ultra all inclusive leteckyleteckyBratislava 657,50 €konečná cena Detail
Načítavam ... 29.8.2018 8 dní Ultra all inclusive leteckyleteckyBratislava 922 €konečná cena Detail
Načítavam ... 22.8.2018 8 dní Ultra all inclusive leteckyleteckyBratislava 976,40 €konečná cena Detail
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
Načítavam ... 21.10.2018 4 dni Raňajky leteckyleteckyBratislava 863 €788 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >