Detail štátu

Thajsko Thajsko - transparent

Thajsko: „krajina úsmevu“

 

Thajské kráľovstvo , nazývané aj ako Siam, je štát v juhovýchodnej Ázii. Hraničí s Mjanmarskom, Laosom, Kambodžou, Malajziou, a Andamským morom  a Thajským zálivom

Hlavné mesto: Bangkok

Celková rozloha: 513115 km2

náboženstvo: 90% thajkého obyvateľstva sú budhisti

časový posun: +6 hodín oproti stredoeurópskemu času

úradný jazyk: Thajčina /thai/. Anglicky sa dá dohovoriť v turistických centrách.

Klimatické podmienky:

Tropické monzúnové s tromi ročnými obdobiami: zima /od novembra do februára/ s teplotami pod 30 stupňov celzia a v severnej polovici Thajska bez daždov, leto /február až jún/ keď teploty vystupujú až k 40 stupňom C. V druhej polovici leta sa začínajú objavovať burky – je to predzvesť nadchádzajúceho monzúnu. Tretím ročným obdobím je monzún /jún až noveber/ kedy sa mierne ochladzuje a viac prší.

Očkovanie a zdravie:

Pri vstupe do krajiny nie je vyžadované žiadne očkovanie. Očkovanie proti žltačke typu A je však pri ceste do iného podnebného pásma vhodné.

Lekárska starostlivosť je v Thajsku na veľmi vysokej úrovni.

Vstupné formality:

Občania Českej a Slovenskej republiky nepotrebujú k vstupu vízum pri pobyte do 30 dní. Pri vstupe do susedných krajín potom do 15 dní.

Je však potrebný pas platný min. 6 mesiacov po vstupe.

 Oblečenie:

Kúpanie hore bez sa toleruje pri hotelových bazénoch a na turistami hojne navštevovaných plážach, kúpanie bez plaviek je však neprístupné. Pri vstupe do chrámových interiérov a domácností sa odkladá obuv a vstupuje sa naboso.

Destinácia:

Niekoľko zaujímavostí o Thajsku:

Je zákonom zakázané kritizovať panovníka, rovnako ako šliapať po miestnych peniazoch teda  ak stúpite na bankovku s podobizňou kráľa, urazíte ho.

Špecialitou Thajska sú aj plávajúce trhy na kanáloch riek, napríklad Amphawa či známy Damnoen Saduak. Obchodníci na dlhých člnoch z dreva tu ponúkajú turistom aj miestnym tovar od výmyslu sveta: čerstvé ovocie, zeleninu, korenie aj chutné jedlo. Odporúčame Vám prísť na ne v skorých ranných hodinách a to od 06:00.

 Ak chcete zažiť niečo skutočne nezvyčajné, navštívte opičí chrám Pra Prang Sam Yot, kde Vás privíta dav makakov. Miestni obyvatelia zvyknú každý rok usporiadať pre tieto nezbedné opičky veľkú hostinu, počas ktorej im naservírujú tony grilovanej zeleniny, čerstvého ovocia a dokonca aj zmrzlinu.

V Thajsku by ste si mali dávať pozor sa dodržiavanie miestnych zákonov, ktoré na nás môžu pôsobiť zvláštne až absurdne. Nesmiete napríklad vyjsť z domu bez trička (resp. bez zakrytej hornej časti tela) alebo bez spodnej bielizne. Thajsko je konštitučná monarchia a tento fakt sa tu berie veľmi vážne.

Hlava je veľmi dôležitou časťou tela. V Thajsku je zakázané dotýkať sa hlavy inej osoby (platí to aj pre deti). Ľudia v Thajsku tradične prejavujú rešpekt starším a vyššie postaveným osobám tým, že sklopia hlavu

 Veľkým zážitkom pre návštevníkov Thajska je okázalý lampiónový festival Yi Peng, ktorý sa koná v novembri. Tisícky papierových lampiónov, ktoré stúpajú k oblohe, patria medzi skutočne nezabudnuteľné zážitky. Sprievodnými akciami festivalu sú preteky člnov, súťaže krásy, rôzne pochody a ohňostroje. Ľudia taktiež vyzdobujú svoje domy, záhrady a chrámy. Navštíviť Thajsko v novembri je výborný nápad, čo poviete?

Národným symbolom Thajska je slon. Len pred sto rokmi žilo v Thajsku údajne až 100 000 slonov, z toho polovica vo voľnej prírode. Dnes ich ostalo už len okolo 2 000. Vo voľnej prírode ich môžete vidieť ešte stále, napríklad v národnom parku Khao Yai National Park. Ak sa chcete so slonmi stráviť celý deň, sledovať ich ako sa kúpu či pomôcť chovateľom s ranným kŕmením, navštívte niektorý zo „sloních táborov“, ktorých nájdete dosť v celom Thajsku

V minulosti sa každý Thajčan musel pred dovŕšením 20 rokov stať na určité obdobie mníchom. Túto povinnosť musel ctiť aj samotný kráľ. Dnes sa však táto tradícia dodržuje zriedka.

Hlava štátu: kráľ

Kráľ Ráma IX.

Jeho výsosť Pchúmipchón Adundét, známy tiež ako Ráma IX. vládne Thajskému kráľovstvu už 63 rokov. Je najdlhšie vládnucim kráľom v celej histórii Thajska a zároveň je pri moci najdlhšie zo všetkých monarchov sveta. Honosí sa titulom, ktorý je rovnako dlhý ako vznešený: Veľký kráľ Siamu, veľký ochranca, znamenitá sila zeme, moc nemajúca seberovnú, najobľúbenejší z rodiny Mahidol a útočisko ľudí.

Ako 19-ročný nastúpil na trón po tragickej smrti svojho brata. Od začiatku svojej vlády sa snaží pomáhať svojim poddaným podporou stoviek rozvojových projektov a neraz sa mu podarilo zabrániť krviprelievaniu. Niet sa čo diviť, že ho thajský ľud až zbožne uctieva. Deň jeho narodenín je v krajine najväčším sviatkom, keď ľud vychádza do ulíc a úprimne volá kráľovi na slávu. V poslednom čase kráľ trávi viac času vo svojej letnej rezidencii v Hua Hine než v Bangkoku. Pre ľud je totiž kráľ jediný stály bod v dynamicky rozvíjajúcom sa Thajsku.

 

Ostrovy a letoviská a miesta ktoré sa oplatí vidieť:

 Bangkok

Mesto s najdlhším názvom na svete, ale Thajci ho volajú jednoducho Krung Thep (Mesto anjelov). Má 6,3 mil. obyvateľov, ale ich počet živelne rýchlo rastie. Je známe nefungujúcou verejnou dopravou ako aj nekonečnými zápchami. V meste sa nachádza až 300 chrámov. Kanálom, ktorými je popretkávané celé mesto a rieke Chao Phraya vďačí Bangkok za prezývku „Benátky východu“. Kanálmi sa každý deň prepravujú obchodné člny s nákladom ako ovocím, zeleninou, rybami. Bangkok dôsledkom extrémnej spotreby a vysychania spodnej vody každoročne klesá, čím je vystavovaný nebezpečenstvu záplav. Je to mesto kontrastov a protikladov, na jednej strane supermoderné mrakodrapy týčiace sa  nad historickou zástavbou, na strane druhej nadzemné viacúrovňové diaľnice križujú špinavé vodné kanály, budhistické chrámy stoja hneď vedľa vyhlásených go go barov.

Ostrov Phuket – perla Andamského mora

 Ostrov Phuket patrí  k najnavštevovanejším miestam nie len  v Thajsku, ale v celej juhovýchodnej Azii vôbec. Tento ostrov sa pýši napríklad tým že je najväčší ostrov v zemi, (543 km2).

Najväčší z thajských ostrovov  Phuket ponúka možnosť oddychovať na obľúbených plážach s priezračnou vodou (strediská  Patong Beach  Karon, Kata Beach) a venovať sa vodným športom. Na svoje si tu však prídu aj gurmáni, ktorí by určite mali vyskúšať miestne špeciality. Obľúbenou špecialitou je pad Thai, krabie koláčiky a nespočetné tradičné jedlá z ryže, kuracieho a bravčového mäsá či rýb, ktoré bývajú výdatne dochutené cesnakom, čili a karí. Pre tých čo majú radi väčšie extrémy sa na miestnych trhoch ponúkajú vyprážané kobylky, šváby a larvy.

 Krabi – nezničitelná krása

Letovisko Krabi patrilo vždy k najpopulárnejším miestam v Thajsku. Platí to pre neho aj dnes napriek tomu že ho v roku 2004 doslova zmietla ničivá vlna tsunami. Krabi na svojej atraktivite  ztratilo pramálo, iba ceny tu  sú viditeľne vyššie. Súčasťou provincie Krabi je taktiež malebné prímorské stredisko Klong Muang Beach. Jeho pláž síce neobklopujú impozantné vápencové masívy, zato ponúka tri kilometre jemného bieleho piesku. Na tieto ostrovy sa môžete dostať loďou z prístavu, alebo taktiež po dohode s niektorým z miestných rybárov. Tí vás môžu previesť až k malým ostrovom  na konci pláže, ktoré sú domovom vodného vtáctva a skalných jazierok plných života. Z pláže Klong Muang Beach sa ponúka neopakovateľný pohľad na západ slnka s tucty malých ostrovčekov na horizonte. Toto miesto je ako stvorené pro nerušenú romantickú dovolenku, nočný život naopak hľadajte v Ao Nang alebo Railey Beach.

Koh Samui  kokosový ostrov alebo tiež ostrov lásky

Ko Samui si za svojou históriou vďaka svojej  osobitej kráse vydobyl celý rad mien  Skôr ako  tretí nejväčší thajský ostrov zaplavil turistický ruch, bolohlavným zdrojom obživy pre miestnych obyvateľov pestovanie kokosov. Kokosové palmy tu nájdete dodnes, tu rastie tiež viac ako 40 druhov. Teraz sa ostrov Ko Samui radí medzi najčastejšie ciele turistov v Thajsku.                                                                                Najznámejšia a najkrajšia z pláží na ostrove je Chaweng Beach.

Symbolom ostrova sa stal Chrám velkého Duddhu /Wat Phra Yai/. Vypína sa kúsok od pláže a rybárskej dedinky Bophut. Z chármu je krásny výhľad do okolia a dominuje mu päťtnásť-metrový sediaci Buddha. Pri vodopáde Namuang sa je možné zviesť napríklad na slonovi alebo zahliadnuť niektorú z opičích alebo hadích show v miestnom zábavnom parku.

Súostrovie Phi – Phi je pravdepodobne tou najkrajšou oblasťou v Thajsku. Pýši sa nielen nádhernými ostrovami ale aj  bohatým podmorským svetom, bielymi plážami a hustou džungľou. Táto lokalita je ideálna pre poznávanie rozmnitej  prírody a predovšetkým pre romantiku, a relaxáciu.

Asi 40 km od ostrova Phuket sa nachádza súostrovie 6 ostrovčekov – Phi Phi. Ko Phi Phi je súčasťou morského národného parku a tvoria  ju dva hlavné ostrovy. Phi Phi Don je z nich ten väčší. Kvôli horám na oboch koncoch, ktoré sú  spojené  úzkym pevninským mostom, pripomína  činku. Je stále ešte trvalo obývaný. Taktiež  ako Phi Phi Le ponúka úchvatnú scenériu vápencových skál, smaragdové more a svojím  kúzlom nadchne  každého. Hlavným lákadlom Phi Phi Don je však piesočnatá pláž Ao Ton Sai. Jej belostný piesok sa tiahne  až k mohutnému pohoriu  a ústí priamo do mora. Pokiaľ si chcete pozrieť tieto ostrovy z iného pohľadu, využite ponuku okružných výletov okolo týchto ostrovov.

Menší ostrov Phi Phi Le je obľúbeným výletným cieľom  lodných zájazdov z Phuketu. Ostrov tvorí jedna jediná skala, jej stena spadá kolmo do mora Je celý pretnutá priepasťou do ktorej preniká morská voda, ktorá tak vytvorila  smaragdové zelené jezero. Práve z tohoto dôvodu si ho vybral tím filmárov pre svoj film Pláž s Leonardom DiCapriom.

V juhovýchodnej  časti Thajského zálivu sa rozkladá malý, hornatý ostrovček  Ko Samet, ktorý je súčasťou rovnomenného morského národného  parku. Vďaka svojím nádherným belostným plážam  a nedotknutej prírode  býva často nazývaný  „Ostrovom  veľkého drahokamu“.

Ko Samet leží v provincii Rayong a od hlavného mesta Bangkoku je vzdialený  približne  2,5 hodiny jazdy. Od pevniny je vzdialený asi 6 a pol kilometra, lode naňho vyplávajú  4 krát denne z prístavu Ban Phe. Pretože patrí do Národného parku Ko Samet je jeho príroda  prísne chránená a za vstup na ostrov sa platí poplatok. Národní park tvorí ešte osem ďalších  ostrovčekov, ale Ko Samet je z nich najväčší. Pretože sa vďaka svojej  dostupnosti stal obľúbeným cieľom  nielen  turistov, ale taktiež  obyvateľov  Bangkoku, dokázal si udržať svoju neporušenú  tvár a je miestom, ktoré poteší milovníkov prírody  a kľudu.

Vyhľadávanie zájazdov
Rozšírené vyhľadávanie

Ponúkame 159 ubytovacích kapacít za cenu 734 € - 12 028,91 €.

Výsledky hľadania
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 734 €konečná cena Detail
 1.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 734 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 734 €konečná cena Detail
Hodnotenie:
2,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
150 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 753,15 €konečná cena Detail
 1.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 753,15 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 753,15 €konečná cena Detail
200 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 763,48 €konečná cena Detail
 1.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 763,48 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 763,48 €konečná cena Detail
Hodnotenie:
3,7 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
900 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 21.10.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 845,93 €konečná cena Detail
 22.10.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 845,93 €konečná cena Detail
 23.10.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 845,93 €konečná cena Detail
Hodnotenie:
4,8 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
200 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 21.10.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 912,89 €konečná cena Detail
 22.10.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 912,89 €konečná cena Detail
 23.10.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 912,89 €konečná cena Detail
Hodnotenie:
0,0 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.11.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 921,22 €konečná cena Detail
 2.11.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 921,22 €konečná cena Detail
 3.11.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 921,22 €konečná cena Detail
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Vhodné pre deti
 • Wellness
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 21.10.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 941,63 €konečná cena Detail
 22.10.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 941,63 €konečná cena Detail
 23.10.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 941,63 €konečná cena Detail
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.5.2019 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 948,04 €konečná cena Detail
 2.5.2019 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 948,04 €konečná cena Detail
 3.5.2019 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 948,04 €konečná cena Detail
Hodnotenie:
4,8 / 6 Hodnotenie podľa Holidaycheck
150 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Bazén vonkajší
 • Vhodné pre deti
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.4.2019 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 948,04 €konečná cena Detail
 2.4.2019 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 948,04 €konečná cena Detail
 3.4.2019 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 948,04 €konečná cena Detail
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 21.10.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 968,92 €konečná cena Detail
 22.10.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 968,92 €konečná cena Detail
 23.10.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 968,92 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >